604 691 091
TELEFON ALARMOWY CAŁODOBOWY
Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna

99-400 Łowicz, ul. Podrzeczna 24
tel.: +48 46 837 64 94
tel.: +48 46 837 35 00
fax: +48 46 830 32 61
e-mail: psse.lowicz@pis.gov.pl
www.psse.lowicz.pl

Skargi i wnioski przyjmowane są przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łowiczu w następujące dni:
  • poniedziałek w godz. 1505 - 1600,
  • środa w godz. 1000 - 1200.
BIP
Profilaktyczny Program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

Konferencja "Bądź bezpieczny w dobie HIV/AIDS"

11.12.2018

W dniu 10 grudnia 2018 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Łowiczu odbyła się Konferencja „Bądź bezpieczny w dobie HIV/AIDS”. Jej organizatorami byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łowiczu we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu. Uczestniczyli w niej młodzież szkół ponadgimnazjalnych z powiatu łowickiego oraz przedstawiciele władz miasta w osobie Burmistrza Miasta: pana Krzysztofa Kalińskiego i przewodniczącego Rady Miasta Łowicza pana Henryka Zasępy oraz pani Agnieszki Pikulskiej z Zakładu Karnego w Łowiczu

Po krótkim przedstawieniu problematyki AIDS dyrektor PSSE w Łowiczu pan Sławomir Mucha wyraził swoją nadzieje, iż to spotkanie i symboliczna Czerwona Wstążka ( międzynarodowy symbol solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV) którą młodzież miała przypięta do piersi pokaże nasze wsparcie i solidarność z osobami z HIV i chorującymi na AIDS oraz ich bliskimi. Podczas konferencji dokonano podsumowania I etapu powiatowego Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS w której wzięło udział 28 uczniów z 7 szkól ponadgimnazjalnych z powiatu łowickiego, laureatom wręczono dyplomy.
Trzecie miejsce na poziomie powiatowym Olimpiady zdobył zespół składający się z uczennic:

  • Agnieszki Górczyńskiej i Agaty Wojdy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu

Drugie miejsce zajął zespół uczennic:

  • Jagody Aniszewskiej i Karoliny Muras z I Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu

 

Pierwsze miejsce i tym samym największą liczbę punktów w etapie powiatowym Olimpiady zdobyli:

  • Michalina Jankowska i Maciej Rybicki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu

 

Zespoły które zdobyły dwa pierwsze miejsca zakwalifikowały się i reprezentowały powiat łowicki w II Etapie Wojewódzkiej Olimpiady wiedzy o HIV/AIDS , który odbył się 20 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

 Gościem specjalnym konferencji był pan Roman Latoszyński edukator/konsultant Krajowego Centrum ds. AIDS, członek Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej RES HUMANE. W swoim wystąpieniu poruszył tematy ważne dla młodych ludzi ale i trudne, owiane tajemnicą. Poruszał tematy tabu, łamał stereotypy, rozliczał się z mitami. Mówił o problemach ludzi chorych, o możliwościach leczenia, o drogach zakażenia się wirusem. Opowiadał również o innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Zachęcał młodzież do rozwagi i wstrzemięźliwości seksualnej. Zachęcał do badań.

Nie był to typowy wykład ale dialog. Pan Latoszyński mówił do młodych ludzi ich językiem a oni odpowiadali mu uwagą i aktywnością. Był dla nich wiarygodny. Młodzi ludzie niechętnie opuszczali aulę ZSP Nr 4. Podkreślali, że chcieliby spotykać się z takimi ludźmi, którzy rozumieją ich potrzeby, ich problemy i którzy potrafią z nimi rozmawiać a nie tylko pouczać.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w ZSP Nr 4 w Łowiczu odbył się również cykl warsztatów z zakresu  profilaktyki HIV/AIDS  „Im więcej wiesz tym mniej ryzykujesz” dla uczniów klas pierwszych,  które poprowadziła pani Justyna Białecka Asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE w Łowiczu.