604 691 091
TELEFON ALARMOWY CAŁODOBOWY
Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna

99-400 Łowicz, ul. Podrzeczna 24
tel.: +48 46 837 64 94
tel.: +48 46 837 35 00
fax: +48 46 830 32 61
e-mail: psse.lowicz@pis.gov.pl
www.psse.lowicz.pl

Skargi i wnioski przyjmowane są przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łowiczu w następujące dni:
  • poniedziałek w godz. 1505 - 1600,
  • środa w godz. 1000 - 1200.
BIP
Profilaktyczny Program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

FONTANNY NIE SĄ MIEJSCEM PRZEZNACZONYM DO KĄPIELI.

28.06.2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łowiczu przypomina, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wodę.

Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) czy ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci. Na skutek kąpieli w fontannie mogą pojawić się przykładowo:

  • wysypki
  • schorzenia dróg oddechowych
  • zakażenia mikrobiologiczne m. in. gronkowcem, paciorkowcami
  • zapalenia spojówek
  • zapalenia uszu
  • grzybice stóp

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella. W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną chorobę legionelozę (przebiega podobnie do zapalenie płuc).

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów.

Trzeba wziąć również pod uwagę, że w większości fontann kąpiele są po prostu zabronione. Zatem jeśli tylko urząd miasta lub gminy umieści w regulaminie zakaz, policja lub straż miejska mają prawo interweniować.

 

Pliki do pobrania: